ADAPTACE HOTELU NA APARTMÁNY V SRDCI ŠUMAVY

Klient: ATIRA CZ, spol. s r.o.
Lokalita: Javorná – Čachrov
Spoluautor: Ing. arch. Tereza Varadiová
Stav: studie 2020 / v realizaci
Rozsah: užitná plocha 2077 m²

Zadáním bylo adaptovat stávající hotelový komplex na horské apartmány. Areál se nachází v lehce svažitém terénu na parcele č. 254/1 v obci Javorná – Čachrov na Šumavě. Cílem návrhu je vdechnout nefunkčnímu komplexu nový život.
Základní koncepcí je očištění objektů od neúčelných konstrukcí a nánosů ne zrovna zdařilých předchozích rekonstrukcí. Ač se jedná o několikrát předělávané a upravované starší stavby, mají budovy dobrou proporci a velkorysé měřítko. Proto je forma objektu zachována a respektována. Nové řešení fasád spolu se změnou okenních otvorů přináší řád a harmonii na takto dominantní místo. Důležitou roli v návrhu hrají architektonické prvky, jako jsou okenice, dřevěný obklad s laťováním, dřevěný obklad s překryvem či klempířské prvky, které dávají velkému objemu potřebný malý detail.

Areál se nachází v blízkosti komunikace v horní části obce Javorná. Skládá se ze dvou hlavních budov a spojujícího krčku, se kterým se již v novém návrhu nepočítá. Vzniknou tak dvě budovy, mezi nimi prostor pro parkoviště a zahradní úpravy. Orientace budov vhodně koresponduje se světovými stranami, a tudíž je adaptace na horské apartmány vhodným řešením.

Oba objekty mají tři podlaží, ve kterých se dohromady nachází čtyřicet bytů. Osmnáct garsoniér a dvacet dva bytů kategorie 2+kk. Projekt počítá i s movitějšími klienty, kteří by si rádi připlatili za velkorysejší prostory, a tak je možné byty spojit a rozvržení vhodně upravit. Promyšlené dispozice reflektují současný styl bydlení a poskytují dostatek úložných prostor. Pod budovou AB se navíc nachází sklepní kóje a pro další sportovní vybavení je součástí budovy CD lyžárna a kolárna. Přestavba počítá i s umístěním wellness, které je navrženo v přízemí objektu AB. Součástí je saunový svět, vířivka a relaxační lehátka s výhledem do krajiny.