BYTOVÝ DŮM V LÁZEŇSKÉM MĚSTĚ

Klient: APARTAS DEVELOPMENT
Lokalita: Ciechocinek, Polsko
Spoluautor: Ing. arch. Tereza Varadiová
Stav: studie 2020 / v realizaci
Rozsah: zastavěná plocha 484 m²

Bytový dům je navržen na rovinatou parcelu č. 876/10 a 876/12 do lázeňského města Ciechocinek, v Polsku. Jednoduchá hmota stavby maximálně naplňuje možnosti daného pozemku, avšak svým výrazem nepůsobí přehnaně.
Přestože se jedná o účelnou stavbu sloužící k bydlení, přináší do lokality architektonickou kvalitu. Přidaná hodnota není jen v dobře vyřešených dispozicích, ale i v použitých detailech, které dané místo reflektují.
Čistá plocha budovy je doplněna zavěšenými balkony s vyřezávaným, dřevěným zábradlím. Inspirace vychází z motivů používaných v daném městě. Prořezání dřevěných prvků dává budově jemný detail a zároveň propojuje moderní stavbu s tradiční architekturou Ciechocinku.

Budova je situována na nezastavěnou travnatou parcelu sousedící s dalším bytovým domem. Vzhledem k rovinatosti pozemku a absence podzemních garáží nebudou nutné žádné velké terénní úpravy. Dům je navržen ve tvaru „L“ a maximálně využívá vhodné orientace vůči světovým stranám. Na pozemku se nachází 18 parkovacích míst, kde 12 je umístěno pod budovou. Dále se ve vstupním podlaží nachází hlavní schodiště, výtah, kotelna, kolárna, úklid a 20 sklepních kójí. Okolo domu je navržena zeleň doplněna o lavičky a drobné posilovací prvky pro relaxaci obyvatel.

Ve čtyřech patrech je dohromady 32 bytů. Patra jsou až na odchylku jednoho bezbariérového bytu stejná a skládají se z garsonek a bytů typu 2kk.

Garsonky mají prostorné zádveří, ze které je přístupná koupelna a vlastní obytný pokoj.

Byty typu 2kk mají navíc ze zádveří přístupnou ložnici. U obou variant je dbáno na dostatek úložného prostoru, funkčnost dispozičního uspořádání a správného zařízení nábytkem.