BYTOVÝ DŮM V PROLUCE V PRAZE

Klient: Easy Partners s.r.o.
Lokalita: Na Topolce 5, Praha
Stav: studie 2019 / nerealizováno
Rozsah: zastavěná plocha 416 m²

Bytový dům je navržen na místo stávajícího, nevyhovujícího objektu v ulici Na Topolce, Praha 4. Vzhledem k dispozičním požadavkům klienta, stavu budovy a možnostem dané lokality je zvoleno řešení vypracování nového návrhu domu.
Konceptem domu je klidná, statická, souměrná stavba s jasným architektonickým tvaroslovím. Městský bytový dům bez nadbytečného ornamentu či moderních architektonických výstřelků, avšak s detailem, který vychází z vlastností použitých materiálů.
Návrh je založen na několika elementech, jako je kontext místa, požadavky klienta a současný pohled na bydlení v 21. století. Charakteristickým architektonickým prvkem jsou lodžie, které vytváří filtr mezi veřejnou částí a vlastním bydlením. Toto řešení dovoluje možnost velkého prosklení, protože přináší částečnou ochranu soukromí. Navíc je vhodným zastíněním letního slunce.

Umístění a dispoziční řešení

Bytový dům je situován na rovinatém pozemku mezi dva podobně vysoké bytové domy. Vzhledem k nutnému zřízení nových parkovacích ploch jsou navrženy podzemní garáže pod celou stavební parcelou. Na jejich střeše bude nově vybudována zahrada. Orientace domu ke světovým stranám je velice příznivá, a tak nabízí dostatečné proslunění a prosvětlení interiéru.
Bytový dům je složen ze dvou pater garáží a bytů, kde každý byt má samostatné podlaží. Poslední luxusní byt využívá podlaží dvě. V úrovni parteru se nachází vchod do budovy, dvě venkovní stání pro návštěvy, vjezd do výtahu pro automobily a místnost pro odpad. O půl patra níž jsou garážová stání pro pět automobilů a oddělený skladovací prostor pro byt. V podzemním patře jsou další parkovací místa, úložné prostory pro byty a technická místnost. Ve společných prostorách se nachází schodiště a dva výtahy.
Samostatné byty, které využívají celé podlaží jsou rozděleny na tři trakty. Prostřední trakt dominuje velkým otevřeným prostorem, kde se nachází kuchyně s ostrůvkem, jídelní stůl a obývací část. Tento prostor je navržen skrz celou hloubku domu, a tak spojuje obě fasády. Tím jsou v bytě minimalizovány chodby a dostupná plocha bytu je maximálně využita. Zbylé dva trakty obsahují ložnice a zázemí bytu, jakou jsou dvě koupelny, zádveří, prádelna / šatna a oddělená toaleta. Poslední byt má navíc exkluzivní patro s wellness zařízením v podobě bazénu, vířivky, malé tělocvičny, sauny a páry. Všechny byty mají směrem do ulice krytou lodžii a směrem do vnitrobloku prostornou zimní zahradu.