CHALUPA V SRDCI BEDŘICHOVA

Klient: soukromý klient
Lokalita: Bedřichov
Stav: studie 2022 / práce na DSP
Rozsah: zastavěná plocha 185 m²

Horská chalupa je navržena na místo stávajícího domu, který svým technickým a dispozičním stavem nevyhovuje potřebám současných majitelů. Proto se klienti rozhodli pro demolici a následnou stavbu chalupy nové, ve které se bude nacházet bydlení majitelů, ale také apartmány na pronájem.

Architektonické řešení nové chalupy vychází z lokální tradiční architektury tím, že respektuje formu, proporce i materiál. K tomu přináší pár moderních prvků, které upozorňují, že je návrh z 21.století. Nejvýraznějším prvkem je štít s dominantním oknem doplněným o hravý dřevěný obklad lomenice.
Dům je vizuálně rozdělen na dvě hmoty. Dřevěná, symbolizující historicky zažité umístění hlavní obytné části. Ta reprezentuje ubytování majitelů domu. Omítnutá část, určovala vždy spíše provozní a skladové potřeby domu. V tomto případě jde o pronajímané “ubytování v soukromí”.  Záměrem bylo vytvořit harmonickou stavbu, která nebude v prostředí hor rušit, přesto přinese architektonickou kvalitu.

Chalupa je situována na místě původního stavení, svou delší stranou rovnoběžně s komunikací, s odstupem 6,5 od kraje pozemku tak, aby zde vznikl před prostor pro parkování aut. Dům je rozdělen na dvě provozní části. V jedné se nachází ubytování majitelů a ve druhé části je tzv „ubytování v soukromí“ ve formě čtyř apartmánů. Do soukromé části se vstupuje ze severovýchodní strany od komunikace. Za zádveřím se nachází prostor pro schodiště a zádveří směrem do zahrady. Ze zádveří je přístupná kolárna / lyžárna, která má také vlastní venkovní vstup a je propojena do části ubytování v soukromí. Na druhé zádveří je navázána prostorná technická místnost. Ze schodišťové chodby je přístupná velká světnice. V podkroví se nachází tři samostatné ložnice s vlastními koupelnami a šatnami. Ubytování v soukromí má vlastní vchod. Na zádveří navazuje prostor se schodištěm a vstup do kolárny / lyžárny. V přízemí i patře se nacházejí dva apartmány s kuchyňkou a koupelnou. Na obou patrech je úklidová komora.