RODINNÝ DŮM SE SKÁLOU V ČESKÉM KRUMLOVĚ

Klient: soukromý klient
Lokalita: Český Krumlov
Stav: realizace 2019
Rozsah: užitná plocha 196 m²
Foto: Alex Shoots Buildings

Rodinný dům je navržen na nezastavěnou, svažitou parcelu na okraji lokality Nádražní předměstí v Českém Krumlově. Oblast je na dohled historickému jádru, avšak charakter výstavby je typický spíše pro příměstskou část. Jsou zde jak solitérní stavby rodinných a bytových domů z doby socialismu, starší prvorepublikové vily, tak i současné moderní domy. Kontextem projektu se tedy stává čtvrť “zahradního města”.

Konceptem navrženého rodinného domu je „příměstská vila na velmi svažitém pozemku“. Obsáhlý stavební program, prudce klesající parcela k jihozápadu, skála na západní straně pozemku a úzký vjezd na jihovýchodě jsou limity, se kterými je nutné se vypořádat.
Správně navržené dispoziční uspořádání, minimalizace komunikačních prostor a vhodné rozdělení pater jsou klíčovými prvky navrženého objemu domu.
Kompaktní bílé hmotě vily dominuje vysoké okno do převýšeného obývacího prostoru. Ten je skutečným srdcem domu, a navíc díky velkorysému rozměru okna umožňuje jedinečné výhledy do zeleně a na město. Protiváhou skleněné ploše je prostorná lodžie, díky které působí celek harmonicky. Dům dále doplňují terasy a terénní schodiště, které dotváří vhodné propojení s okolní zelení.